Łokieć tenisisty - Łokieć tenisisty – jedna z najczęstszych kontuzji sportowców

MEDserwis.pl > Łokieć tenisisty >Łokieć tenisisty – jedna z najczęstszych kontuzji sportowców

Łokieć tenisisty – jedna z najczęstszych kontuzji sportowców

Tenis ziemny to popularny sport zarówno dla dzieci, osób młodych jak i starszych. Często traktowany zarówno jako sport wyczynowy ale i gra towarzyska, sprzyjająca nawiązywaniu kontaktów. Wychodząc na kort, jako amator czy zawodowiec, pamiętajmy że podczas gry w tenisa, nasze tkanki są poddawane ogromnym przeciążeniom obustronnym (kończyny dolne) i jednostronnym (kończyna górna). Błędy techniczne, brak rozgrzewki i brak ćwiczeń rozciągających to główne przyczyny wystąpienia urazów.

Najczęściej spotykane kontuzje tenisistów to dysfunkcje mięśniowe, które stanowią 65% wszystkich urazów. Popularny łokieć tenisisty należy do grupy chorób zwanych tendinopatiami. Polega na zapaleniu (zmiany degeneracyjne) przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej. Objawia się bólem bocznej okolicy łokcia podczas podnoszenia szklanki z napojem czy podaniu ręki podczas przywitania. Ból można wywołać palpacyjnie uciskając tę okolicę. Leczenie polega na fachowej fizjoterapii która powinna obejmować: terapię manualną (masaż poprzeczny), ćwiczenia rozciągające, kinesiology taping oraz zabiegi fizykoterapii (chłodzenie, jonoforeza lub fonoforeza). Po 6 tygodniach dolegliwości zwykle ustępują.

Uraz skrętny stawu skokowego dotyczy 4,28% graczy. Polega na „wykręceniu” stopy w nienaturalny sposób, najczęściej do środka (mechanizm inwersyjny). W trakcie urazu może dojść do naciągnięcia lub zerwania więzadeł i torebki stawowej. Leczenie polega na stabilizacji stawu skokowego (orteza) i odciążeniu stopy (chód o kulach), zwalczaniu obrzęku oraz stopniowo wprowadzanych ćwiczeń odbudowujących zakres ruchu i siłę mięśniową. Czas odciążenia zależy od stopnia uszkodzenia tkanek. W przypadku bardzo rozległych uszkodzeń wskazane jest leczenie operacyjne.

Dynamiczne ruchy ręką ponad głową, przekraczające fizjologiczny zakres ruchu, to przyczyna przeciążeń barku wielu sportowców. Najczęstszy problem to zespół ciasnoty podbarkowej, który polega na zmniejszeniu przestrzeni między głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki. Dochodzi do ucisku struktur które się w niej znajdują (ścięgna mięśni stożka rotatorów, kaletka podbarkowa, ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia). Objawy to ból palpacyjny okolicy podbarkowej lub guzka większego kości ramiennej oraz ból podczas podnoszenia ramienia ponad poziom. Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest najczęściej nierównowaga mięśniowa wynikająca ze specyfiki gry w tenisa. Fizjoterapia polega na przywróceniu prawidłowego ruchu łopatki i kości ramiennej wykorzystując terapię manualną, proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe (PNF) i trening odpowiednich grup mięśniowych. Zaniedbanie rehabilitacji i ignorancja objawów może doprowadzić do zerwania ścięgien mięśni stożka rotatorów co wymaga leczenia operacyjnego.

Przeciążenia stawów kolanowych to kolejny problem z jakim tenisiści zgłaszają się do lekarza. Bieg, dynamiczna zmiana kierunku ruchu czy nagłe zatrzymania predysponują do mikro urazów więzadeł, chrząstki stawowej lub łąkotek, które w dłuższym czasie mogą spowodować dolegliwości bólowe kolana. Aby temu zapobiec, warto regularnie wykonywać trening sensomotoryczny. Polega on na ćwiczeniach na niestabilnym podłożu (poduszka sensomotoryczna, bosu) które poprawiają stabilizację stawu. Ponadto należy wykonywać ćwiczenia rozciągające w celu utrzymania elastyczności tkanek. Ostre urazy objawiające się bólem, obrzękiem i niekiedy słyszalnym trzaskiem, wymagają natychmiastowego zaprzestania gry i zgłoszenia się do lekarza ortopedy.

Kontuzje pojawiają się przy każdej aktywności sportowej. Ale jeżeli świadomie uprawiamy sport i jesteśmy merytorycznie przygotowani, to kontuzja nawet jak się pojawi to nie zaskoczy nas.

Przebyłeś kontuzje i niepokoisz się o swoją funkcjonalność?
Zapraszamy na rehabilitację i zapewniamy indywidualne podejście do problemu.

Ortho-Fit Izabela Maciarz

Łokieć tenisisty

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9083 [cc_f] => 349 )